Umístění mobilního domu na pozemek

Zajímá vás, co vše je nutno provést v případě, že si přejete umístit mobilní dům na pozemek? V tomto článku se na umístění mobilního domu zaměříme.

Každý, kdo se rozhodne pro mobilní dům, určitě ocení rychlost, se kterou v něm může začít bydlet. Oproti klasické stavbě domu totiž nepotřebujete stavební povolení a poté čekat, až se dům s nejrůznějšími průtahy postaví.

Mobilní dům si u nás můžete vybrat rovnou hotový. To ovšem neznamená, že se úřadům vyhnete zcela. Ve většině případů totiž potřebujete k umístění mobilního domu od úřadu územní souhlas. Pro připojení k elektřině, plynu, vodě či kanalizaci totiž potřebujete udělit povolení. Dobrá zpráva je, že územní řízení je poměrně rychlé. Žádost bývá vyřízena do 30 dnů a není okolo ní náročná administrativa. Ve chvíli, kdy máte v ruce územní souhlas, už nic nebrání k tomu provést montáž mobilního domu.

Naše mobilní domy mají rozměry i hmotnost přizpůsobené tak, aby je bylo možné snadno naložit na tahač a přepravit na místo určení. Před ukotvením mobilního domu je důležitá příprava pozemku. Mobilní dům by měl stát ideálně v rovině. Proto je někdy potřeba povrch dopředu vyrovnat. Na hodně svážný terén a členitý povrch nelze mobilní dům bez vyrovnání postavit. Povrch místa pro mobilní dům by také neměl být příliš měkký. V případě, že je měkký nadměrně, řeší se tento problém například vybetonováním nebo zasypáním drceným kamenivem.

Montáž mobilního domu je velmi rychlá. Domy se umísťují na podpěry, které je vhodné podložit podkladem, jako jsou třeba betonové dlaždice. Náročnější je připojení přípojek, které je nutné před instalací připravit, připojení ke studně či vodovodu, elektřině, plynu a ke kanalizaci.V případě, že přípojka na veřejnou kanalizaci není možná, je nutné vykopat jímku. Pokud si mobilní dům pořídíte u nás, dopravu i montáž vám zajistíme.